Kod koloru w systemie Hex: #FFFFFF. Biały jest połączeniem wszystkich kolorów spektrum światła widzialnego. Jest często uważany za kolor achromatyczny i jest sumą wszystkich kolorów. To najjaśniejsza z barw, zawierająca mieszaninę barw prostych, która jest odbierana przez człowieka jako najjaśniejsza „odmiana szarości”. Wyjaśnieniem tego może być fakt, że zawsze fragment tła można oświetlić mocniejszym światłem białym a wtedy dotychczasowa, pozostała biała powierzchnia stanie się w efekcie ciemniejsza, a więc jasnoszara. Stąd często coś może wydawać się białe, dopóki nie włączy się lepszego oświetlenia.
Nie istnieje wyłącznie jedna konkretna barwa biała, lecz pewien zakres odcieni od lekko żółtej do lekko niebieskiej bieli a inaczej mówiąc od bieli ciepłej do bieli chłodnej. Wrażenie czystej, neutralnej bieli jest odbierane indywidualnie przez każdą osobę, pomijając cechy osobnicze obserwatora (wiek, stan zdrowia, bieżące samopoczucie), jest uzależnione też od siły światła. W przypadku słabego oświetlenia jako barwę neutralnie białą odbieramy odcienie cieplejsze, a w miarę wzrostu oświetlenia wrażenie neutralnej bieli przesuwa się w kierunku odcieni chłodniejszych.
Biel można osiągnąć, łącząc 2 lub 3 barwy proste. Na przykład w syntezie addytywnej RGB są to trzy kolory: czerwony, zielony i niebieski.
Zatem biel jest w pewnym sensie pozorna. Co prawda wszelkie zjawiska barwne są wrażeniami subiektywnymi, bo powstającymi w ludzkiej psychice, jednak szczególnie wyraźnie ten subiektywizm występuje w przypadku odczuwania bieli oraz odcieni zbliżonych do szarości.
Źródła światła białego mogą być różne, jest to widoczne szczególnie podczas próby doboru odpowiedniego oświetlenia do wnętrza. Istnieje oświetlenie bardziej naturalne, sztuczne, ciepłe lub zimne.
Starożytni Egipcjanie utożsamiali biel z nieurodzajem i śmiercią, ponieważ kojarzył im się z pustynią oraz znajdowanymi na niej kośćmi. W Chinach uważa się ten kolor za barwę nieszczęścia, żałoby, dlatego przywdziewany jest na pogrzebach. Chrześcijanom kojarzy się z czystością, prawością, światłem oraz dobrem. Służy również do opisywania rzeczy w naturze. Czasami używa się go przy opisie ciała, przede wszystkim zdrowego i pięknego, ale także chorego lub martwego. Wszystkie te opisy są adekwatne, a interpretacja zależna jest od tego, czy rozpatruje się pozytywny czy negatywny aspekt bieli.
Skojarzenia i symbolika
Niewinność i poświęcenie
W kulturze zachodniej biel jest kolorem najczęściej kojarzonym z niewinnością lub czystością. W Biblii i w judaizmie świątynnym białe zwierzęta, takie jak baranki, były składane w ofierze w celu odkupienia z grzechów. Biała lilia jest uważana za kwiat czystości i niewinności.
Początek
Biel to kolor w kulturze zachodniej najczęściej kojarzony z początkami. W chrześcijaństwie dzieci są chrzczone i najpierw przystępują do komunii ubrane na biało. Chrystus po Zmartwychwstaniu jest tradycyjnie przedstawiany w białym odzieniu. Białe mleko symbolizuje również podstawową naukę, pierwszy pokarm, podawany, zanim zaczniemy jeść bardziej złożone potrawy.
Królowa Elżbieta II ubiera się na biało zawsze, kiedy otwiera sesję brytyjskiego parlamentu. W wyższych sferach debiutantki tradycyjnie ubierają się na biało na swój pierwszy bal.
Wesele, suknia ślubna
Biel od dawna jest tradycyjnym kolorem noszonym przez panny młode na królewskich weselach, ale biała suknia ślubna weszła w powszechne użycie dopiero w XIX wieku. Przed tym czasem większość narzeczonych wkładał po prostu swoje najlepsze niedzielne ubrania, niezależnie od koloru. Biała koronkowa suknia ślubna królowej Wiktorii z 1840 roku miała duży wpływ na kolorystykę i modę sukien ślubnych w Europie i Ameryce.
Czystość
Biel to kolor najbardziej kojarzący się z czystością. Przedmioty, które mają być czyste, takie jak lodówka, naczynia, toaleta, umywalka, pościel i ręczniki są zwyczajowo białe. Biały jest tradycyjnym kolorem strojów lekarzy, pielęgniarek, naukowców i techników laboratoryjnych, choć obecnie często używa się również bladoniebieskiego lub zielonego. Biel to także kolor najczęściej noszony przez szefów kuchni, piekarzy i rzeźników oraz kolor fartuchów kelnerów we francuskich restauracjach.
Duchy i zjawy
Kobieta w bieli jest znaną postacią z europejskich opowieści o duchach, podobnie jak Biblijni Czterej Jeźdźcy Apokalipsy. Biały to kolor kojarzony z duchami i zjawami. W przeszłości – zmarłych, tradycyjnie chowano w białym całunie. Mówi się w przenośni, że duchy to duchy zmarłych, które z różnych powodów nie są w stanie odpocząć ani wejść do nieba, a więc chodzą po ziemi w swoich białych całunach. Biel wiąże się również z bladością śmierci. Powszechnym wyrażeniem w języku angielskim jest „blady jak duch”.
Mówi się, że widok białego konia we śnie jest zwiastunem nadchodzącej śmierci, chociaż niekoniecznie takie jest znaczenie tej symboliki. W Apokalipsie, ostatniej biblijnej księdze Nowego Testamentu, Czterej Jeźdźcy Apokalipsy mają przynieść sąd na ziemię. Mężczyzna na białym koniu z łukiem i strzałami według różnych interpretacji reprezentuje albo wojnę i podbój, albo antychrysta bądź też samego Chrystusa oczyszczającego świat z grzechu. Śmierć dosiada konia, którego kolor jest opisany w starożytnej grece Koine jako k-hlōros (χλωρός), co może oznaczać zielony, zielonkawo-żółty lub wyblakły, blady.
Przeciwieństwo czerni
W taoizmie biel reprezentuje yang lub męską energię, jedną z dwóch uzupełniających się natur wszechświata. Czerń i biel często stanowią kontrast między światłem a ciemnością, dniem i nocą, mężczyzną i kobietą, dobrem i złem. Starożytne gry strategiczne takie jak „go” i szachy używają czerni i bieli do reprezentowania obu stron.
We francuskiej monarchii biel symbolizowała króla i jego władzę par la grâce de Dieu („z łaski Bożej”), a czerń była kolorem królowej, która zgodnie z prawem salickim wykluczającym kobiety z tronu (i w ten sposób od władzy) nigdy nie mogły zostać panującym monarchą.
Czerń i biel niejednokrotnie reprezentują formalność i powagę, jak w strojach sędziów i księży, garniturach biznesowych, wieczorowych strojach. Mnisi Zakonu Dominikańskiego noszą czarną pelerynę na białym habicie. Do 1972 roku agenci Federalnego Biura Śledczego byli nieformalnie zobowiązani przez dyrektora FBI J. Edgara Hoovera do noszenia białych koszul z garniturami, aby ukazywać właściwy wizerunek FBI.
Świątynie, kościoły (religijność)
Od czasów starożytnych świątynie, kościoły i wiele budynków rządowych w wielu krajach tradycyjnie były białe, a kolor ten kojarzony był z cnotami religijnymi i obywatelskimi. Partenon i inne starożytne świątynie Grecji oraz budynki Forum Romanum były w większości wykonane lub pokryte białym marmurem, chociaż obecnie wiadomo, że niektóre z tych starożytnych budowli były w rzeczywistości pomalowane na jaskrawe kolory. Europejskie katedry były również zwykle budowane z białego lub jasnego kamienia, choć wiele z nich pociemniało na przestrzeni wieków od dymu i sadzy.
Renesansowy architekt i uczony Leon Battista Alberti napisał w 1452 roku, że kościoły powinny być tynkowane od wewnątrz na biało, ponieważ biały był jedynym odpowiednim kolorem do refleksji i medytacji. Z podobnych powodów tradycyjna architektura cystersów również kładzie duży nacisk na biel. Po reformacji kościoły kalwińskie w Holandii były bielone, a tradycja ta była również kultywowana w kościołach protestanckich w Nowej Anglii, takich jak Old North Church w Bostonie.
Etnografia
Ludzie rasy kaukaskiej są często określani po prostu jako biali. Biuro Spisu Ludności Stanów Zjednoczonych definiuje białych jako osoby „pochodzące z któregokolwiek z pierwotnych ludów Europy, Bliskiego Wschodu lub Afryki Północnej”. Biali stanowią większość populacji USA, łącznie 61,6% populacji w amerykańskim spisie ludności w 2020 roku.
Biała flaga
Biała flaga od dawna jest używana do okazania kapitulacji lub prośby o rozejm. Obyczaj ten pojawił się już w Starożytności (wg Tacyta białe flagi wywieszono w ramach kapitulacji sił witeliońskich w drugiej bitwie pod Cremoną w 69 roku n.e.), a od XVI wieku zaczął zyskiwać na popularności, ponieważ białą flagę łatwo było odróżnić od innych sztandarów. Biała flaga została oficjalnie uznana za żądanie zaprzestania działań wojennych przez Konwencję Genewską z 1949 r.
Biblijne znaczenie
Kolor biały reprezentuje sprawiedliwość ze względu na jego czystość i światło. Biel to obecność całego światła, kompletność w zakresie widzialnym. Chmury i śnieg wydają się białe, ponieważ prawie całe światło słoneczne odbija się od wody w chmurach i śniegu. Pochłaniana jest tylko bardzo niewielka część widma widzialnego. W pełni jasny i bez plam kolor biały przypomina nam sprawiedliwość Chrystusa. On jest czystym światłem i czystą sprawiedliwością, a kiedy grzesznik przychodzi do Niego z wiarą a On obmywa go do czysta.
„Chodźcie więc, a będziemy się prawować – mówi Pan! Choć wasze grzechy będą czerwone jak szkarłat, jak śnieg zbieleją; choć będą czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna”. – Iz 1,18
Kiedy Jezus oczyszcza nas z grzechu, czyni nas „białymi jak śnieg”, dając nam Swoją sprawiedliwość (2 Kor 5,21).
Biały w Biblii występuje ok. 79 razy. Jest to najczęściej wymieniany kolor w Nowym Testamencie oraz w całym Słowie Bożym. Jest to trzeci najpowszechniej wymieniany kolor w Starym Testamencie obok niebieskiego (50) i czerwonego (47).
Objawienie Jana omawia dwa prorocze konie, które są białe i wydają się przedstawiać prawdę i sprawiedliwość. Prawda jest taka, że tylko jeden z koni pochodzi od Boga!
„I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać” – Obj 6,2
„I widziałem niebo otwarte, a oto biały koń, a Ten, który na nim siedział, nazywa się Wierny i Prawdziwy, gdyż sprawiedliwie sądzi i sprawiedliwie walczy” – Obj 19,11
Koń z Objawienia 19 reprezentuje sprawiedliwość i jest prowadzony przez Jezusa. Jeździec jest ubrany w szatę „zamoczoną we krwi”, która jest krwią przelaną przez Chrystusa za nasze grzechy a Jego imię to „Słowo Boże”, dokładnie tak, jak apostoł Jan określa Jezusa (Jan 1,1).
Podczas swojego Drugiego Przyjścia Jezus zapewni swoje prawo do panowania nad ludzkością, a jednocześnie okaże swą moc, której celem jest skłonienie ludzi do pokuty (zob. Obj 9,20-21; 16,9).
Koń z Objawienia 6 reprezentuje zdolność szatana do zwodzenia i tylko wydaje się, że reprezentuje Boga. Według apostoła Pawła, jedną z głównych taktyk szatana jest sprowadzanie ludzi na manowce poprzez udawanie „anioła światłości”, który reprezentuje prawdę (2 Kor 11,13-14). Jest jednak ojcem oszustwa i kłamstw oraz mistrzem fałszerstwa. W czasach ostatecznych Bóg pozwala mu (Obj 11,2 itd.) zwodzić całą ludzkość, by myślała, że jest ich „zbawicielem”.
Celem diabła w Czasie Ostatecznym będzie zabicie wszystkich prawdziwych chrześcijan, oddanie mu czci i posłuszeństwa oraz zebranie armii do walki z powracającym Jezusem (zob. Obj 13,4-7, 14,11, 16,12-16, 17,14-18, 19,17-21, 12,9).
Paweł mówi nam również, że jeśli diabeł może wyglądać na sprawiedliwego lub „białego”, to podobnie „aniołowie”, którzy za nim podążają (2 Kor 11,13). Sam koń zaś oznacza siłę, moc.
Kolor biały może znamionować nieczystość i chorobę (duchową lub ludzką):
„Jeżeli porażenie trądem wystąpi u człowieka, to zostanie on przyprowadzony do kapłana. I gdy kapłan zobaczy, że na skórze jest biały obrzęk i że włosy na nim bieleją, a na obrzęku tworzy się żywe mięso, to jest to zastarzały trąd na skórze jego ciała” – 3 Moj 13,10
Z drugiej strony, biały, świetlisty blask pojawiał się w obecności aniołów i oznaczał świętość i czystość:
„I gdy tak patrzyli uważnie, jak On się oddalał ku niebu, oto dwaj mężowie w białych szatach stanęli przy nich”… – Dz 1,10
„Lecz masz w Sardes kilka osób, które nie skalały swoich szat, więc chodzić będą ze mną w szatach białych, dlatego że są godni” – Obj 3,4
Kolor ten może być zarazem symbolem religijności na pokaz, obłudy, zakłamania i fałszu:
„Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że podobni jesteście do grobów pobielanych, które na zewnątrz wyglądają pięknie, ale wewnątrz są pełne trupich kości i wszelakiej nieczystości” – Mat 23,27
„Wtedy rzekł Paweł do niego: Uderzy cię Bóg, ściano pobielana; zasiadłeś tu, aby mnie sądzić według zakonu, a każesz mnie bić wbrew zakonowi?” – Dz 23,3
Biały, jako barwa kojarzona z mlekiem, sygnalizuje również niedojrzałość.
„I ja, bracia, nie mogłem mówić do was jako do duchowych, lecz jako do cielesnych, jako do niemowląt w Chrystusie. Poiłem was mlekiem, nie stałym pokarmem, bo jeszcze go przyjąć nie mogliście, a i teraz jeszcze nie możecie, Jeszcze bowiem cieleśni jesteście. Bo skoro między wami jest zazdrość i kłótnia, to czyż cieleśni nie jesteście i czy na sposób ludzki nie postępujecie?” – 1 Kor 3,1-3
Sól
Biała również jest także sól. Niezbędna do życia, sól była używana od czasów starożytnych do wielu różnych celów. Stosowana od czasów starożytnych w wielu kulturach jako przyprawa, środek konserwujący, dezynfekujący, element ceremonialnych ofiar i jednostka wymiany, odgrywa znaczenie tak materialne, jak i duchowe. Podobnie w Biblii, sól pełni niebagatelną rolę.
W Ewangelii Jezus nazywa swoich uczniów „solą ziemi” (Mt 5,13):
„Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi”.
W Ewangelii św. Marka (por. Mk 9,50) Jezus przypomina uczniom, aby mieli sól i pozostawali w pokoju (dosłownie: Miejcie sól w sobie i zachowujcie pokój między sobą!). W tym kontekście podkreślone jest oczyszczające znaczenie soli: tak, jak ogień wypala nieczystości, obracając wszystko w popiół, tak sól zatrzymuje rozkład, powstrzymuje zniszczenie i zachowuje w dobrej kondycji to, co ma z nią kontakt. Sól chroni przed rozkładem. Jest zatem jasne, że Jezus zachęca uczniów do zachowania dobrej woli, która „przyprawia” relacje między ludźmi, „chroni” wspólnotę przed zepsuciem, „zachowuje” ją w dobrym stanie.
Fragmenty Biblijne
Słownik Języka Hebrajskiego James Strong (numer i transliteracja):
- H948 buwts; H2751 choriy; H2353 chuwr; H3835 laban; H6705 tsachach; H6715 tsachor
Słownik Języka Greckiego James Strong (numer i transliteracja):
- G1039 býssinos; G1040 býssos; G3021 leukaínō; G2989 lámpō; G2986 lamprós; G3022 leukós; G2867 koniáō
Bezpośrednie znaczenie:
- zwierzęta – 1 Moj 30,35; Sędz 5,10; Zach 1,8; 6,3;6; Obj 6,2; 19,11,14
- miąższ roślinny – 1 Moj 30,37; Joel 1,7
- kosze (lub pieczywo zależnie od tłumaczenia) – 1 Moj 40,16
- zęby – 1 Moj 49,12
- manna – 2 Moj 16,31
- trąd, dżuma – 3 Moj 13,3-4,10,19,42 itd.; 4 Moj 12,10; 2 Król 5,27
- płótno – 2 Kron 5,12; Obj 15,6; 19,8,14
- odzież, szaty – Est 8,15; Kaz 9,8; Dan 7,9, Mat 17,2; 28,3; Mar 9,3; 16,5; Łuk 9,29; Jan 20,12; Dz 1,10; Obj 3,4-5,18; 4,4; 6,11; 7,9,13-14; 19,14
- porównania do śniegu – Ps 51,7; Iz 1,18; Dan 7,9; Mar 9,3
- porównania do mleka – Lam 4,7
- włosy – Mat 5,36, Obj 1,14
- malowanie – Mat 23,27, Dz 23,3
- pole – Jana 4,35
- kamień – Obj 2,17
- chmura – Obj 14,14
- tron – Obj 20,11
Symbolika koloru:
- czystość, udoskonalenie, brak skazy, prawość, niebiańskość – Ps 51,7; Kaz 9,8; Dan 7,9; 11,35; 12,10; Mat 17,2; Mar 9,3; Łuk 9,29; Jan 20,12; Dz 1,10; Obj 3,4-5,18; 4,4; 6,11; 7,9,13-14
- zwycięstwo – Obj 6,2; 19,11,14
- fałszywa sprawiedliwość (powierzchowna) – Mat 23,27; Dz 23,3
Powiązane symbole:
- kosze, żywność – 1 Moj 40,17; 2 Moj 29,23; 3 Moj 8,26; 4 Moj 6,15; Jer 24,2; Am 8,1; Mat 14,20; Mar 8,8
- ucieczka – 2 Moj 2,3; Dz 9,25; 2 Kor 11,33
- dni – 1 Moj 40,18
- zęby pożerające, zniszczenie – 5 Moj 32,24; Ps 124,6; Przyp 30,14; Iz 41,15; Dan 7,7,19
- przerażenie – Job 41,14; Dan 7,7,19
- mleko, podstawowa nauka – Iz 28,9; 1 Kor 3,1–2; Hebr 5,12–14; 1 Pio 2,2
- tron – Obj 20,11
- kość słoniowa
- sól
Zastosowanie w snach
Biele mają swoje zastosowanie w snach. Śnieg i zima mogą być symbolem czystości, sprawiedliwości albo oznaczać trudne warunki i czas próby w życiu człowieka. Biel mleka może oznaczać potrzebę zgłębiania podstawowego, elementarnego pokarmu i wiedzy albo pokazywać niedojrzałość i niekompetencje. Biały dość często symbolizuje niewłaściwą religijność, obłudę, gdy widzimy np. białe pająki. Światło na końcu tunelu będzie symbolizować nadzieję na rozwiązanie problemów…
Znaczenie Pozytywne
Bóg; sprawiedliwość; doskonałość; kompletność; świętość; niewinność; czystość; oczyszczenie; dobroć; odrodzenie; narodzenie na nowo; święta moc; Duch Św.; poznanie; objawienie; zrozumienie; prawda; prostota; otwartość; nadzieja (światło na końcu tunelu); Oblubienica Chrystusa; poddanie się; światło; zwycięstwo; pokój; triumf
Znaczenie Negatywne
Religijność w złym pojęciu; fałszywa religia; niesprawiedliwość; powierzchowność; śmierć (białe kości); zwiedzenie; niewłaściwa nauka; brak rozeznania; niedojrzałość (mleko); sztuczność; sterylność; strach; izolacja; nieprzyjaźń; zimno (śnieg); elitaryzm; pustka; dystans; samousprawiedliwianie
Więcej informacji!
Więcej na temat kolorów dowiesz się z mojej książki: „Interpretacja kolorów występujących w Snach”. Książkę można kupić na: